Miód wielokwiatowy cechuje się unikatowym smakiem, który przyciąga wszystkich entuzjastów pszczelich słodkości. Jednak nie tylko smak wpływa na jego popularność, lecz także wartości odżywcze. Poniżej sprawdzamy jakie są zalety miodu wielokwiatowego.
Jak rozpoznać prawdziwy miód wielokwiatowy?
Przede wszystkim należy sobie zdać sprawę, że miód wielokwiatowy jak sama nazwa posiada nektary wielu roślin. To właśnie jego bogaty skład kwiatowy wpływa na jego niepowtarzalny smak. Ze względu na charakter tego miodu, nie da się rozpoznać go po samym kolorze, ponieważ może się on różnić w zależności od mieszkanki nektarowej. Specjaliści jednak wyznaczyli pewne cechy pomagające zidentyfikować miód wielokwiatowy. Przykładowo miód ten wytwarzany wiosną cechuje się jasną barwą, a zbierany latem odznacza się barwą znacznie ciemniejszą.
Jakie właściwości kryje w sobie miód wielokwiatowy?
Miód wielokwiatowy, jak i inne miody są idealnym źródłem cukrów prostych, czyli węglowodanów. Co ciekawe w zależności od jego barwy ma inne zastosowania. Miód ten o jasnej barwie bardziej nadaje się do celów smakowych, natomiast ciemniejszy ma więcej właściwości antybakteryjnych. Z tego względu drugi typ miodu wielokwiatowego jest bardziej rekomendowany do użytku zdrowotnego.
Jakie składniki odżywcze ma miód wielokwiatowy?
Z uwagi na to, że miód jest słodkim przysmakiem, przyjrzyjmy się, jak często można go spożywać? Okazuje się, że można go stosować codziennie, ponieważ łyżeczka miodu zawiera jedynie 40 kcal – to nie wiele biorąc pod uwagę, ile słodyczy daje on nam w ciągu dnia. Miód wielokwiatowy jest głównie źródłem węglowodanów, dlatego jest dobrym zamiennikiem wobec ryżu czy makaronu.