Dieta śródziemnomorska – czyli jaka?

Dieta śródziemnomorska to dieta, która obejmuje żywność z krajów graniczących z Morzem Śródziemnym. To wzorzec żywieniowy, który kojarzy się z niższym wskaźnikiem chorób serca i niektórych rodzajów raka. Obejmuje owoce, warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i oliwę z oliwek.

To sposób odżywiania się bogaty w produkty roślinne, owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, orzechy i rośliny strączkowe. Zawiera zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i awokado. Składa się z produktów pochodzących z krajów położonych nad Morzem Śródziemnym: Grecji, Włoch, Francji, Hiszpanii i Portugalii. Obecnie wiąże się to z nawykami żywieniowymi o niskiej zawartości tłuszczu, wysokiej zawartości owoców i warzyw, zbóż, roślin strączkowych, ryb i oliwy z oliwek.

Pozwala na obfite porcje owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia czerwonego mięsa. Ma również niższe spożycie sodu niż inne diety.

Dieta śródziemnomorska składa się z szerokiej gamy produktów spożywczych, w tym warzyw, owoców (świeżych lub suszonych), pełnoziarnistych (chleb z pszenicy lub innych zbóż), roślin strączkowych (fasola lub soczewica), orzechów i nasion. Sprawdź sam jej działanie i przepyszny smak, z pewnością będziesz zadowolony z jakości składników i efektów jej stosowania.

Dieta śródziemnomorska – właściwości zdrowotne

Wykazano, że dieta śródziemnomorska ma wiele korzyści zdrowotnych. Wiąże się to z niższym ryzykiem chorób serca i cukrzycy.

To zdrowa dieta, która okazała się korzystna dla serca i ma pozytywny wpływ na utratę wagi. To styl życia obejmujący owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, oliwę z oliwek i ryby. Zawiera również umiarkowane ilości czerwonego wina i nabiału. Głównym celem diety śródziemnomorskiej jest zmniejszenie ryzyka chorób serca poprzez kontrolowanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi.

Wielokrotnie udowodniono, że przestrzeganie zdrowej diety w stylu śródziemnomorskim może korzystnie wpływać na zdrowie.