Kiedy jesteś początkującym mateistą

Yerba mate jest popularnym napojem w Europie już od kilku dobrych lat. Jeżeli dopiero chcesz zacząć swoją przygodę z piciem tego suszu lub sprawdzić, czy to w ogóle coś dla ciebie, zapraszamy do lektury. Ważne, aby zaopatrzyć się w kilka niezbędnych elementów do parzenia naparu. Nie musisz od razu sięgać po drogie przedmioty. Wystarczy, że kupisz tykwę i bombillę. Przydatny może być także termometr. Pamiętaj, że dobrą opcją będzie sprawdzenie różnych stron internetowych z używanymi przedmiotami, gdzie możesz tanio odkupić od kogoś dany sprzęt w dobrym stanie.

Musisz zatem wiedzieć, jak używać swojego nowego zestawu. Tykwa to naczynie, z którego sączy się napar. Ma specyficzny kształt, dzięki któremu łatwo i wygodnie formuje się kopczyki z suszu. Nawet taka kupiona za niewielkie pieniądze będzie służyła ci długo. Zwykle są one ceramiczne lub wykonane z łupiny owocu dyni kalebasowej. Bombilla z kolei to rurka przeznaczona do picia tego naparu. To specjalna słomka wyposażona w filtr, który oddziela fusy od płynu. Mateiści nazywają ją po prostu łyżeczką. Bombilla jest dostępna w różnych rodzajach – można zdecydować jaką długość oraz jaki kształt filtru wybierasz.

Parzenie yerba mate

Najważniejszą kwestią dotyczącą parzenia yerba mate jest oczywiście temperatura wody – musi wynosić 70-80°C. Każdy może dowolnie parzyć swój susz. Jest jednak kilka sposobów, które zostały stworzone przez doświadczonych mateistów. Najłatwiejszym sposobem jest wsypanie suszu do naczynia i zalanie zagotowaną wodą. Bombillę (https://yerbador.pl/produkt/slomka-rurka-do-yerby-bombilla/) trzeba włożyć do naczynia i jednocześnie przytrzymywać jej ustnik palcem.

Parzenie yerba mate z kopczykiem to ulubiony sposób wielu osób. Polega on na wsypaniu suszu na minimum ⅓ wielkości naczynia. Następny krok to zakrycie dłonią otworu i wstrząśnięcie tykwą kilka razy. Odstaw ją i trzymaj pod kątem 45 stopni, aby produkt w środku osadził się po jednej stronie kubeczka. Wlej wodę o określonej temperaturze w miejsce pustej przestrzeni naczynia. Zatkaj ustnik słomki i włóż ją w to samo miejsce, gdzie znajduje się nalana przed chwilą woda. Odstaw tak przygotowany napar na 3 minuty i gotowe. Przed samym piciem możesz dolać jeszcze odrobinę wody. Ten sposób pozwala w pełni wykorzystać potencjał smakowy wsypanego produktu, ponieważ można zalewać go do momentu aż całkowicie straci smak. Należy mieć na uwadze, że każde zalanie wymaga wody o temperaturze 70-80°C. Trudno odpowiedzieć na często zadawane pytanie: yerba mate – ile sypać łyżeczek? Zależy to od wielu czynników. Głównie oczywiście od sposobu parzenia, który wybierzesz. Uzależnione jest to również od wielkości naczynia, którego używasz do picia naparu oraz od rozmiaru twoich łyżeczek. Najczęściej wsypuje się więcej niż pół danego kubka suszu.