Kuchnia azjatycka jest jedną z najbardziej charakterystycznych kuchni świata. Występuje w niej dużo warzyw oraz między innymi makaron ryżowy. W tym artykule właśnie się skupimy na tym wymienionym typie węglowodanów przygotowanym na bazie ryżu i wody. Na polskich półkach od lat można zakupić makaron tego typu. Biorąc pod uwagę wyniki sprzedażowe, można z pewnością stwierdzić, że jest chętnie kupowany przez Polaków.
Odmiany makaronu ryżowego
W praktyce makaron ryżowy występuje w dwóch formach: cienkich nitek oraz wstążek. Pierwszy typ jest najczęściej stosowany do zup, natomiast drugi do potraw smażonych. Entuzjaści kuchni azjatyckiej jedzą nawet makaron, który jest produkowany z brązowego ryżu. To, co przekonuje do spożywania makaronu tego typu to składniki odżywcze oraz aspekt ekonomiczny – makaron ryżowy występuje w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu każdy może go nabyć za zaledwie kilka złotych.
Makaron ryżowy – wartości odżywcze
Kuchnia azjatycka jest niezwykle zdrowa. Dlatego między innymi Azjaci cieszą się długim życiem, znacznie dłuższym niż Amerykanie.
W kuchni azjatyckiej zazwyczaj bazuje się na świeżych warzywach, grzybach oraz mięsach. Makaron ryżowy nie tylko jest zdrowy, lecz również jest lekkostrawny. Dlatego jest zalecany osobom, które mają wrażliwy żołądek i cierpią na wzdęcia. Oprócz tego wyróżnia się niską kalorycznością. Dzięki temu makaron tego typu jest popularny w dietach, mających na celu redukcję tkanki tłuszczowej.
Jeśli chodzi o składniki odżywcze, w takim makaronie znajduje się potas, magnez, cynk, żelazo, witaminy z grupy B i witaminy E.
Makaron ryżowy – jak go przygotować?
Ryżowy makaron jest bogaty w składniki odżywcze. Jednak aby móc się cieszyć składnikami odżywczymi makaron ryżowy trzeba odpowiednio przygotować zgodnie ze wskazówkami, ujętymi na opakowaniach od producenta. Jeśli chcemy taki makaron ugotować, wystarczy, na to jedynie 5 minut. Proces smażenia z kolei powinien być krótszy o dwie minuty.