Alternatywy dla kawy

Kawa to wyjątkowo popularny napój, którego koneserzy znajdują się w każdym zakątku świata. Jeśli jesteś jednym z nich, to możesz być pewien, że gdziekolwiek nie wybierzesz się na wakacje, znajdziesz jakieś miejsce serwujące pyszną kawę.

Etiopia to kraj, gdzie picie kawy miało swój początek. Około XIII lub XVI wieku arabscy kupcy zajęli się importowaniem ziaren kawy. Dotarły wówczas do Jemenu, a stamtąd do reszty świata. W Europie importem kawy trudniła się Holandia i Wielka Brytania. Pierwsza kawiarnia otwarta została w 1650 roku w Oksfordzie.

Jako miłośnik kawy z ekspresu pitej w pracy lub domu musisz mieć świadomość tego, że kawa parzona w tradycyjny sposób w różnych krajach smakuje inaczej. Spójrzmy na Europę. Italia została uznana za światowe centrum spożycia kawy. Charakterystyczne jest tutaj picie cappuccino do śniadania. Trzeba mieć zatem na uwadze, że jeśli chcesz się uraczyć tym napojem, musisz wybrać się do kawiarni przed godziną 11. Z kolei w Hiszpanii kawę można spożywać o każdej porze dnia, a nawet w nocy. To właśnie przed snem Hiszpanie lubią delektować się tym czarnym napojem. W Serbii istnieje interesujący zwyczaj serwowania kawy. Podaje się go tutaj z dodatkiem słodkiej konfitury. Lokalna kawa jest gotowana, nie parzy się jej. Gotuje się ją w specjalnym garnuszku – džezwie.

Kawa w Polsce

W naszym kraju kawa pojawiła się dzięki wojskom osmańskim w XVII wieku. Na początku więc przygotowywano ją w sposób charakterystyczny dla Turcji. Oznaczało to, że napar był całkowicie czarny, gęsty i intensywny. Dodatkowo miał być przejrzysty niczym bursztyn, a gotowano go w tygielku. Pierwsze kawiarnie na terenie Polski pojawiły się w Gdańsku. Na samym początku był to oczywiście napój zarezerwowany dla wyższych sfer. Istniała wówczas specjalna służba zajmująca się przygotowywaniem i podawaniem porannej kawy – nazywała się ona kawiarką i była zatrudniana w domach szlacheckich. Dopiero stulecie później picie kawy stało się powszechniejsze. Zaczęto wtedy eksperymentować ze sposobami podawania jej oraz dodatkami. Pojawiła się nawet „kawa po polsku”, czyli podawana razem ze śmietanką.

Wady i zalety spożywania kawy

Naukowcy i lekarze nie potrafią jednogłośnie stwierdzić, jaki wpływ ma kawa na ludzkie zdrowie. Nigdy nie została ostatecznie sklasyfikowana jako zdrowa. Ma ona oczywiście swoje niezaprzeczalne zalety, czyli:

  • usprawnianie procesów myślowych, poprawa koncentracji, pobudzenie organizmu;
  • zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej u mężczyzn;
  • jeżeli dużo trenujesz, kawa może zmniejszać ból mięśni oraz pozytywnie wpływać na wytrzymałość twojego organizmu;
  • kawa zawiera witaminę B2, B3, B5 oraz potas, magnez i mangan;
  • regularne spożywanie kofeiny może zapobiegać chorobie Alzheimera, ponieważ hamuje rozwój szkodliwego białka w organizmie.

Jednak mała czarna ma również wiele wad. W internecie trudno znaleźć potwierdzenie niektórych informacji odnośnie do jej zalet. Często przywołuje się np. pozytywny wpływ kawy na układ krążenia. Dla niektórych osób jej spożywanie może być dobre, jednak z reguły powoduje wzrost poziomu cholesterolu, co może powodować choroby serca. Podwyższa także ciśnienie krwi, co z kolei będzie problematyczne dla osób zmagających się z hipertensją. Kofeina jest wyjątkowo niebezpieczna dla osób, które zmagają się z różnymi zaburzeniami psychicznymi. W internecie można natknąć się na informację jakoby kawa miała przeciwdziałać depresji, jednak to bardzo duże i szkodliwe uproszczenie. Picie jej regularnie zwiększa wówczas poczucie lęku i niepokoju, a w związku z tym może powodować problemy z oddychaniem, zasypianiem, co z kolei może nawet prowadzić do ataków paniki.

Co, zamiast kawy, wybrać na pobudzenie?

Guarana

Guarana do picia to mielony proszek o jasnobrązowym kolorze, który niechętnie rozpuszcza się w wodzie. Trudno więc spożywać go z samą wodą po rozcieńczeniu. Będzie za to świetnym dodatkiem np. do smoothie, koktajli, soków owocowych lub warzywnych. Należy pamiętać, że guarana zawiera o wiele więcej kofeiny niż kawa. Wobec tego trzeba uważać z jej dawkowaniem; maksymalnie możesz przyjąć dwie łyżeczki tego proszku w ciągu dnia. Zamiast samego proszku, wybrać można guaranę w tabletkach lub gotowych herbatkach.

Yerba mate

Yerba to zioło, które można spożywać zamiast kawy. Ma to związek z tym, że jest w niej obecna duża zawartość kofeiny. Dzięki niej yerba ma działanie pobudzające i odświeżające, potrafi dodać energii i natchnienia do pracy. Susz, który nazywa się yerba mate, powstaje w kilku krajach Ameryki Południowej z liści rosnącego tam ostrokrzewu paragwajskiego. Ziele yerba mate dzieli się na cztery różne odmiany. Różnią się one miejscem uprawy i z tego też wynika ich nazewnictwo. Do wyboru masz: argentyński, brazylijski, paragwajski lub urugwajski susz. Jednak żeby wykorzystać zalety, jakie daje spożywanie mate, trzeba zapoznać się z procesami jej parzenia. Potrzebna ci do tego będzie na pewno tykwa oraz bombilla, a sposób parzenia to kwestia indywidualna. Sprawdź, który będzie twoim ulubionym na stronie https://yerbador.pl/sklep/

Zielona herbata

Każdy z nas pił zieloną herbatę lub chociaż o niej słyszał. Jeżeli spożywasz ją regularnie, działa korzystnie na twój układ krążenia i pracę serca. Dzieje się tak, ponieważ obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz poziom cholesterolu. Ponadto wzmacnia naczynia krwionośne i przeciwdziała nowotworom. Pamiętaj, że nie można zalewać jej wrzątkiem, może przez to utracić swoje właściwości. Najlepiej odczekać kilka minut od zagotowania wody w czajniku.