Weganizm i wegetarianizm na stałe wpisały się w nasz sposób żywienia. Powodów ich praktykowania jest wiele – poczynając od kwestii zdrowotnych, kończąc zaś na etycznych. Czy mięso w diecie da się zastąpić?
Klasycznie vs. niecodziennie
Do najpopularniejszych zamienników mięsa należy tofu – twarożek wytwarzany z namaczanych nasion soi, według legend znany od ponad 2 tysięcy lat. Od lat zajmuje on także pierwsze w rankingach popularności wegańskich produktów, główne ze względu na swoje wszechstronne zastosowanie – łatwo wchłania bowiem najróżniejsze aromaty, co więcej zaś, można przyrządzać je na najróżniejsze sposoby.
Na drugim końcu skali popularności znajdują się tak zwane jackfruits, pochodzące z Indii. Te niedojrzałe, mało znane w Polsce, owoce drzewa nazwanego bochenkowym, po odpowiednim przygotowaniu przypominają w smaku, a także w konsystencji, drobiowe mięso. Z tego też powodu bywają wykorzystywane między innymi w burgerach, a także w daniach typu curry.
Strączki i… glony
Soczewica, groch, a także inne warzywa strączkowe, dzięki bardzo dużej zawartości białka, a także charakterystycznej strukturze, idealnie sprawdzają się w kuchni bezmięsnej. Zawierają do tego bardzo dużo błonnika, który odpowiada między innymi za uczucie sytości.
Co jednak z rybami? W tym przypadku świetnie sprawdzą się algi morskie, zwane także glonami. Algi świetnie uzupełnią potrawę, nadając jej charakterystycznego rybnego posmaku. Wykorzystać można je między innymi w zupach czy sałatkach.