Klamka zapadła: otwierasz knajpę i będziesz karmić ludzi. Ale zanim próg przekroczy pierwszy gość, lokal trzeba odpowiednio wyposażyć. Stworzenie wymarzonego wystroju i zakup klimatycznych dodatków to dopiero początek meblowania. Serce restauracji bije w kuchni – warto więc, by na zapleczu pojawiły się sprzęty i urządzenia wysokiej klasy. Wyposażenie o dużej wytrzymałości i odpowiedniej wydajności będzie nam służyło latami.
To co kupimy i ile na to wydamy zależy oczywiście od wielu czynników, jak wielkość zaplecza i sali dla gości, nasze możliwości finansowe, a także wymogi Sanepidu, BHP i przepisy przeciwpożarowe. Potrzebne wyposażenie różni się też w zależności od rodzaju punktu gastronomicznego, jaki chcemy uruchomić. Inne będzie w restauracji czy pizzerii, inne w sushi barze, inne w sali weselnej, a jeszcze inne w punkcie z kebabem. Są też biznesy polegające na dowożeniu jedzenia do klientów (catering czy food trucki), gdzie lista zakupów na starcie może wyglądać zupełnie inaczej. Najmniej wydamy w przypadku wyposażenia małej kawiarni, niewielkiego punktu z kebabem czy kilkumetrowego punktu serwującego zdrowe koktajle i świeżo wyciskane soki. Najwięcej – na salę weselną dla kilkuset osób.
Co jednak kupić w przypadku standardowej, stacjonarnej knajpy? Niezbędne wyposażenie zaplecza to m.in. kuchnia z kilkoma płytami, piec gastronomiczny, stół centralny z półkami i stoły przyścienne, w tym stół ze zlewem, stół chłodniczy, szafy chłodnicze i szafy mroźnicze, stół przyścienny z basenem do mycia naczyń kuchennych, wraz z prysznicem gastronomicznym i półką ociekową na umyte naczynia, okapy wentylacyjne z filtrami tłuszczowymi, szafa porządkowa ze zlewem, pojemnik jezdny na odpadki, umywalka szafka szatniowa, regały magazynowe, szafki wiszące, szafka na czyste naczynia stołowe. W zależności od rodzaju prowadzonej kuchni mogą też być potrzebne opiekacze, frytownice, blachy wypiekowe czy ruszty do kurczaków.
Zaplecze restauracji nie może się też oczywiście obyć bez takich przyrządów i akcesoriów, jak wysokie garnki o różnej pojemności, garnki do duszenia, wkładki do gotowania na parze, patelnie (stalowe, aluminiowe, żeliwne, taflowane, nieprzywierające, grillowe, do naleśników), rondle, pokrywki i wieszaki na pokrywki, wiadra, miski, rozmaite pojemniki do przechowywania żywności, wanny i cedzaki stojące, noże do różnych czynności kuchennych i akcesoria do ostrzenia, obieraki, krajalnice, a także łyżki do serwowania, ubijaki do ziemniaków, tłuczki do mięsa, deski i stojaki do desek, otwieracze do konserw, dzbanki z miarką, wagi czy termometr elektroniczny z sondą. Niezbędne są też tace kelnerskie, najlepiej antypoślizgowe.
Przed otwarciem restauracji trzeba też oczywiście kupić naczynia stołowe, talerze płytkie, bulionówki, filiżanki, salaterki, cukiernice, półmiski, łyżki, widelce i noże obiadowe, łyżki do przystawek, łyżeczki do kawy, widelczyki do ciasta, talerze i pucharki deserowe, zestawy przypraw, szklanki do napojów i piwa, kieliszki do poszczególnych alkoholi. Do sali dla gości niezbędne są też serwetniki ze stali nierdzewnej, świeczniki stołowe, zestawy do przypraw czy podstawki pod kartę menu. Wyposażenie, akcesoria i urządzenia kuchenne z jego oferty pochodzą od najbardziej renomowanych producentów zagranicznych, jak Zieher, Bartscher, Vollrath, Bormioli Rocco, Dynamic, a także sprawdzonych polskich wytwórców, jak Hendi, Stalgast czy Gerlach.