Pomidory są znanym i cenionym źródłem potasu. Jakie są właściwości soku pomidorowego? Na co pomaga? Czy każdy może go pić?
Krótka historia soku pomidorowego
Sok pomidorowy jest stosunkowo „młodym napojem” został wynaleziony przez amerykańskich kucharzy w latach 70. XX. Swoją sławę zawdzięcz francuzom, którzy rozpoczęli jego masową produkcję. Uważany jest za bombę witaminową, a jego dodatkowym atutem jest niska kaloryczność – w 100 g jest tylko 14 kcal! Szereg właściwości soku pomidorowego sprawia, że warto go pić przez cały rok, ponieważ jest świetnym źródłem wartości odżywczych niezależnie od sezonu.
Właściwości soku pomidorowego
Ten pełnowartościowy produkt jest świetnym źródłem witamin, minerałów i mikroelementów. Zawiera także roślinne organiczne związki chemiczne, które mają wiele korzyści dla zdrowia człowieka. Jakie są najważniejsze właściwości soku pomidorowego?
Jest świetnym źródłem wit. A i K, które wzmacniają układ immunologiczny, wzmacniają układ kostny i zęby oraz wpływają korzystnie na wzrok.
Są świetnym źródłem wit. B6, która normalizuje poziom homocysteiny powodującej uszkodzenia tętnic.
Jest bogaty w magnez, fosfor i żelazo. Minerały te są bardzo ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zawiera błonnik pokarmowy, który ma wiele prozdrowotnych właściwości, m.in. stymuluje trawienie, obniża poziom cholesterolu, poprawia pracę układu krwionośnego, a nawet zapobiega występowaniu niektórych rodzajów nowotworów.
Sok pomidorowy jest „naładowany” przeciwutleniaczami, które zwalczają wolne rodniki odpowiedzialne m.in. za szybsze starzenie się, czy występowanie chorób nowotworowych.
Jest świetnym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi. Dzięki temu zapobiega powstawaniu obrzęków oraz nieregularnej akcji serca.
Dzięki tym wszystkim właściwościom sok pomidorowy uznawany jest za jeden z najzdrowszych napojów warzywnych. Nie jest on zalecany osobom uczulonym na pomidory oraz inne warzywa psiankowate.