Co jada się w Japonii?

W sferze kulinarnej Japonia nieodmiennie kojarzy się z sushi. Danie to, powstałe już w VIII wieku, szturmem weszło także do kuchni zachodnich, zyskując niebywałą popularność. Japonia to jednak nie tylko surowa ryba owinięta ryżem – kuchnia Kraju Kwitnącej Wiśni stoi wieloma najróżniejszymi smakami.

Miso i ramen

Włosi nie wyobrażają sobie poranka bez filiżanki espresso, Francuzi – bez croissanta, Japończycy zaś – bez miseczki miso-shiru. Ta tradycyjna japońska zupa sporządzana jest na bazie dashi – bulionu z wiórków ryby bonito oraz alg kombu – z dodatkiem pasty sojowej, zwanej właśnie miso. Do zupy trafiają często dodatki takie jak wakame, tofu czy warzywa sezonowe.

Równie popularną zupą jest ramen, który ostatnimi czasy zyskuje swoich zwolenników także w Polsce. Poszczególne jej wersje bardzo się różnią – zarówno typem bulionu, jak i dodatkami (wśród nich między innymi jajka, algi czy suszony tuńczyk). Wspólnym mianownikiem dla wszystkich rodzajów zupy jest gruby pszenny makaron ramen, od którego wzięła ona swoją nazwę.

Chrupiąca panierka i japońska… pizza

Wyjątkowo charakterystycznym japońskim daniem jest tempura, czyli owoce morza oraz warzywa otoczone panierką, której głównymi składnikami są lodowata woda oraz pszenna mąka. Co ciekawe, danie to poznano dzięki Portugalczykom – to właśnie oni nauczyli mieszkańców Japonii sztuki smażenia w głębokim tłuszczu.

Okonomiyaki to wersja japońskiego naleśnika, przez turystów zwanego także tamtejszą pizzą. Podstawą dania jest ciasto z dodatkiem szatkowanej kapusty oraz płatków tempury – dodatki zaś są właściwie nieograniczone.