Rodzaje pieczywa

Pieczywo żytnie wyrabiane jest na zakwasie z mąki żytniej – od jasnej do ciemnej. Żywieniowcy uważają, że to najzdrowszy typ mąki. Z tej mąki powstają chleby żytnie ciemne i jasne. A co z pieczywem mieszanym? To nic innego jak połączenie mąki żytniej i pszennej. Pamiętaj, że im więcej żytniej tym lepiej dla twojego zdrowia. Gdzie znaleźć najlepsze ciemne pieczywo w dużych miastach? Najlepiej wpisz w swoją wyszukiwarkę frazę piekarnia Wrocław a przekonasz się ile tradycyjnych piekarni oferuje swoim mieszkańcom zdrowe i nieprzetworzone pieczywo.

Ciemne pieczywo i jego zalety

Przy zakupie chleba zwracaj uwagę na: sprężystość, wagę, kolor, wnętrze chleba, termin przydatności oraz mąkę z której bochenek został wykonany. Jeśli jesteś osobą aktywnie fizyczną, dużo ćwiczysz i ruszasz się powinieneś dostarczyć organizmowi budulca, czyli węglowodanów. Dobre węglowodany znajdują się w ciemnych, pełnoziarnistych i nieprzetworzonych pieczywach. Są źródłem witamin z grupy B. Ciemne pieczywo posiada kilkakrotnie więcej minerałów w porównaniu z jasnym pieczywem. Świeże pieczywo Wrocław – takie kartki widzimy coraz częściej na sklepach spożywczych, które współpracują z tradycyjnymi piekarniami. To właśnie w lokalnych sklepikach kupisz dobre pieczywo! Dostęp do naturalnego pieczywa nie był tak łatwy jak dziś!

Jak szukać? Czyli gdzie znaleźć świeże pieczywo we Wrocławiu

Niejedna piekarnia we Wrocławiu sprzedaje mieszkańcom naturalne pieczywo. Jeśli nie masz co do tego pewności zwróć uwagę na kilka ważnych elementów podczas zakupów. Dzięki nim zyskasz zdrowe i udane zakupy. Pamiętaj, że chleb żytni nie może być barwy ciemnoczekoladowej. Jeśli zauważyłeś, że twoje pieczywo jest „za ciemne” oznacza to, że producent dodał koloryzujący karmel.

Odpowiednim chlebem będzie bochenek w kolorze brązowo – szarym. Uwielbiasz pieczywo pszenne? Tutaj również musisz zwrócić uwagę na jego barwę. Im jaśniejszy tym bardziej nasycony sztucznymi polepszaczami. Kolejnym aspektem jest waga bochenka. Chleb żytni i pełnoziarnisty powinien być ciężki – im cięższy tym lepszy. Lekkie chleby są sztucznie nadmuchane. Na co jeszcze zwrócić uwagę kupując pieczywo? Na jego wnętrze! Oznacza to, ze środek chleba ciemnego musi być wilgotny, zbity i lekko porowaty. Z kolei środek chleba pszennego charakteryzuje się równomierną porowatością. A jego skórka powinna być złocista. Terminy przydatności powinny być krótkie zarówno w przypadku chleba ciemnego i jasnego.