Jakie wyróżniamy rodzaje zmywarek?

Do niedawna zmywarki były traktowane raczej jako dobro luksusowe, obecnie można je spotkać praktycznie w każdym domu i stanowią one jeden z podstawowych wyposażeń nowoczesnej kuchni. Nie da się ukryć, że wykorzystanie zmywarki przede wszystkim przyśpiesza pracę i oszczędza czas, dzięki temu osoby, które na co dzień korzystają z kuchni i dbają o porządek, nie muszą samodzielnie oraz ręcznie myć naczyń. Są one lśniące i dużo szybciej wysuszone. Nie da się ukryć, że korzystając ze zmywarki, można naprawdę wyczyścić porządnie wszystkie naczynia, niejednokrotnie zmywanie ręcznie można porównywać go z wykorzystaniem zmywarek. Jakie wyróżniamy rodzaje zmywarek, gdzie montuje się tego typu urządzenia? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Jak działa zmywarka? 

Jest to urządzenie, które składa się z kilku części. Przede wszystkim z pompy myjącej, która tłoczy wodę oraz środek myjący do ramion spryskiwaczy i grzałki przepływowej, która natomiast odpowiada za właściwą temperaturę ramion spryskujących. Do nich dostaje się woda pod ciśnieniem, ale także po prostu odpowiada za odprowadzenie brudnej wody do kanalizacji. Zmywarka działa w bardzo prosty sposób, niezależnie od tego, jakie to jest urządzenia, a także jakiej marki. Działanie zmywarki jest bardzo podobne, należy przede wszystkim włożyć naczynia do zmywarki, a także sprawdzić czy nie świeci się żadna kontrolka, czyli między innymi nie ma konieczności uzupełnienia soli lub też nabłyszczacza. Kolejnym etapem jest włączenie zmywarki i wybór programu. Następnie trzeba poczekać, jak długo będzie trwało mycie. Można oczywiście sobie ustawić programy, które dużo szybciej będą zmywać naczynia, a inne trochę dłużej, ale nieco bardziej dokładnie. Wszystko zależy od preferencji.

Serwis zmywarek

Warto pamiętać, że zmywarka wymaga regularnego serwisowania, a także oczyszczania. Dzięki temu będzie ona działać bezawaryjnie przez naprawdę wiele lat. Warto pamiętać o tych dwóch rzeczach.  

Metalowe czy plastikowe dno w zmywarce – co warto wybrać?

Decydując się na kupno zmywarki, wiele osób zastanawia się, czy jest jakaś różnica pomiędzy dnem metalowym a plastikowym. Warto jednak podkreślić że zmywarki zarówno z dnem plastikowym, jak i metalowym są tak samo dobre. Plastik charakteryzuje się odpornością chemiczną na niektóre kwasy, okryje, wodę, tłuszcze co najważniejsze, mleko. Dlatego dno plastikowe jest tak samo dobra jak dno metalowe, natomiast jego jedyną wadą, która za uważana jest przez niektórych użytkowników zmywarek, jest oczywiście to, że nie błyszczy się tak samo jak to wykonane ze stali. Bardzo często jednak zmywarki z dnem plastikowym są nieco tańsze, dlatego jeżeli komuś zależy na zakupie produktu bardziej opłacalnego, może zdecydować się na kupno zmywarki z dnem plastikowym, ponieważ jest ona tak samo dobra, jak ta z dnem metalowym.

Rodzaje zmywarek

Poniżej przedstawiamy kilka rodzajów zmywarek, które obecnie są popularne na rynku i służą do różnorodnych przestrzeni.

  • Zmywarka przemysłowa – zmywarka przemysłowa jest bardzo często podstawowym wyposażeniem wielu firm, które zajmują się wydawanie posiłków, czyli najczęściej punktów gastronomicznych. Jest ona bardzo duża i dzięki temu pomieści sporo różnorodnych naczyń. Nie da się ukryć, że jej funkcjonowanie jest naprawdę sprawne.
  • Zmywarka gastronomiczna – jest to popularny rodzaj zmywarki, którą montuje się zazwyczaj w domach jednorodzinnych. Zmywarka ta bardzo dobrze czyści naczynia i jest nieco mniejszych gabarytów, niż popularna zmywarka przemysłowa
  • Zmywarka z funkcją wyparzania świetny rodzaj zmywarki, która staje się obecnie coraz popularniejsza. Bardzo dużo osób decyduje się na kupno zmywarki z wyparzaniem, ponieważ dzięki temu mogą oni pozbyć się wszystkich drobnoustrojów i bakterii. Warto jednak pamiętać, że nie każde naczynia nadają się do wyparzania, dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu zmywarek.

Zakup funkcjonalny zmywarki jest niezwykle ważny, ponieważ dzięki temu można przyspieszyć pracę. Nie trzeba samodzielnie myć naczyń i dzięki temu niszczyć sobie, na przykład dłoni.